Nadrzędnym celem literatury patrystycznej i rabinicznej było komentowanie tekstu świętego. Egzegeci, pochylając się nad tekstem, stosowali różnorodne metody, które miały wydobyć z komentowanej perykopy zamysł autora natchnionego. Twórczość egzegetyczna nie została jeszcze dostatecznie przebadana. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim ogromna ilość tekstów, którą pozostawili komentatorzy żydowscy i chrześcijańscy.
W dn. 29-30 maja 2014 r. Pracownia Starożytnego Bliskiego Wschodu i Tradycji Biblijnej, działająca w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych UWr zainaugurowała cykl międzynarodowych konferencji poświęconych zagadnieniom biblijnym i patrystycznym. Miejscem obrad jest zawsze Ośrodek Naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego mający siedzibę przy ul. Raszkowskiej 21 w Ostrowie Wielkopolskim.
W 2014 r. na konferencję przybyli znani i cenieni na świecie znawcy Biblii, filologowie, historycy i teologowie. Prelegenci pochodzili z wielu polskich uniwersytetów oraz z uczelni z Włoch, Słowacji, Izraela i Rumunii. Przez dwa dni dyskutowano o metodach i sposobach interpretacji Pisma Świętego oraz o jego wpływie na kształt i rozwój światowej kultury.