W dniach 7-8 czerwca 2016 r. jednym z ważniejszych wydarzeń w Ostrowie Wielkopolskim była odbywająca się w murach Ośrodka Naukowego UWr w Ostrowie Wielkopolskim III Międzynarodowa Konferencja Biblijna pt. Interpretacja i translatoryka biblijna. Jej organizatorem była Pracownia Starożytnego Bliskiego Wschodu i Tradycji Biblijnej Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych UWr.
W tegorocznej konferencji wystąpiło z wykładami 35 naukowców, którzy przybyli z zagranicy (Belgia, Niemcy, Włochy, Czechy, Słowacja i Litwa) oraz z licznych ośrodków naukowych w Polsce (UW, KUL, UAM, UKSW, UWM, UP JP II, US, UO, PWT we Wrocławiu, EWST, ATH w Bielsku-Białej, WSD TChr w Poznaniu oraz UWr). W uroczystym rozpoczęciu konferencji, udział wzięli przedstawiciele parlamentu Rzeczpospolitej, najwyższe władze Miasta i Powiatu Ostrowa Wielkopolskiego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Rozpoczęcie konferencji od strony artystycznej wzbogaciło wystąpienie Chóru CON FORZA Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim pod dyrekcją Janusza Lipińskiego. Po wysłuchaniu pieśni „Gaude, Mater Polonia” prelegentów i zaproszonych gości powitał w języku Cycerona i św. Augustyna kierownik Pracowni Starożytnego Bliskiego Wschodu i Tradycji Biblijnej, dr Krzysztof Morta, który w imieniu komitetu organizacyjnego oraz komitetu naukowego konferencji podziękował za tak liczne przybycie i zainteresowanie tą naukową inicjatywą Uniwersytetu Wrocławskiego. W imieniu gospodarzy Miasta z ciepłym słowem do uczestników konferencji zwróciła się prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Beata Klimek. Uroczystość inauguracyjną dodatkowo uświetniła obecność Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. JM. prof. dr hab. Marek Bojarski w swym wystąpieniu nawiązał do sformalizowanej i zinstytucjonalizowanej współpracy między Uniwersytetem Wrocławskim i Miastem Ostrowem Wielkopolskim, której owocem jest między innymi ta konferencja. Z kolei prof. Gościwit Malinowski, Dyrektor Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych, zwrócił uwagę, że konferencja, oprócz aspektu naukowego, ma również w pewnym stopniu charakter ekumeniczny, gdyż obok uczonych świeckich i duchownych pojawili się badacze Biblii reprezentujący różne kościoły chrześcijańskie.
Jednym z zagranicznych prelegentów był abp Severius Moses, metropolita i prymas Antiocheńskiego Kościoła Syriacko-Ortodoksyjnego (Syryjskiego) w Europie, który obecnie rezyduje w Altenbergen w Turyngii. Warto podkreślić, że konferencja miała charakter otwarty, stąd uczestniczyły w niej także miejscowe osoby zainteresowane biblijną problematyką, studenci i uczniowie lokalnych szkół wyższych i średnich, nauczyciele akademiccy, pracownicy placówek oświatowych i kulturalnych oraz mediów.