Aktualności, Działalność

Publikacja Pracowni biblijnej „Biblia w przekładach i komentarzach”

Konferencje biblijne w Ostrowie to nie tylko prezentacja najnowszych badań nad Biblią, to również trwalszy efekt w postaci publikacji.

Podczas VII konferencji, 16 października 2020r. dr Krzysztof Morta zaprezentował rezultat tych ostrowskich spotkań, dyskusji i przemyśleń w postaci monografii wieloautorskiej „Biblia w przekładach i komentarzach” pod swoją redakcją. Tom ten zawiera wiele ciekawych artykułów dotyczących zarówno różnych tłumaczeń Pisma Świętego (starożytnych i współczesnych), zmagań ze specyfiką tekstu oryginalnego z realiami biblijnymi, jak i późniejszych interpretacji alegorycznych i literalnych. Publikację zdobią ilustracje z manuskryptów przechowywanych w Oddziale Rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, wzbogacając i uzupełniając w ten sposób słowo drukowane. Biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego przechowuje największy w Polsce i Europie Środkowej zbiór rękopisów średniowiecznych (ok. 3 tys. woluminów). W publikacji znajdziemy też artykuł poświęcony odnalezionemu w Bibliotece Uniwersyteckiej fragmentowi Kroniki Euzebiusza z Cezarei, a który pochodzi jeszcze z czasów antycznych i jest związany z postacią św. Hieronima.