Z racji tego, że w tym roku kalendarzowym przypada 1600 letnia rocznica śmierci św. Hieronima ze Strydonu, tłumacza Biblii na język łaciński oraz jej komentatora, któremu potomność przyznała miano Princeps exegetarum, tegoroczna konferencja została poświęcona przede wszystkim pracy egzegetycznej św. Hieronima oraz jego prekursorom i kontynuatorom.
Organizatorem tego spotkania naukowego od lat jest Pracownia Starożytnego Bliskiego Wschodu i Tradycji Biblijnej Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych UWr. Na tegorocznej konferencji wystąpiło z wykładami 29 naukowców, którzy reprezentowali różne ośrodki naukowe z Polski i zagranicy. Prelegentów i przybyłych gości powitał kierownik Pracowni Starożytnego Bliskiego Wschodu i Tradycji Biblijnej, dr Krzysztof Morta, który w imieniu komitetu organizacyjnego oraz komitetu naukowego konferencji podziękował za tak liczne przybycie i zainteresowanie tą naukową inicjatywą Uniwersytetu Wrocławskiego. Następnie dr Magdalena Jóźwiak, która od 5 lat jest sekretarzem tych konferencji, odczytała fragment sprawozdania z V Międzynarodowej Konferencji Biblijnej pt. „Biblia w tłumaczeniach”, którego autorem jest prof. Piotr Kochanek z KUL-u (por. „Vox Patrum” 38 (2018), t. 70, s. 805-808).
Rozpoczęcie konferencji uświetnił program artystyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wlkp. Zebrani na konferencji mogli podziwiać niezwykły talent rodzeństwa Ewy i Pawła Obsadnych (mimo młodego wieku laureatów wielu konkursów krajowych i międzynarodowych) oraz Jakuba Szymankiewicza. Akompaniowali im Magdalena Błoch i Łukasz Kryjom.
Wykład inauguracyjny pt. „Humanista, biblista i asceta – portret Hieronima na podstawie jego Listów” wygłosił ks. prof. Michał Kieling z UAM-u. W tej części konferencji uczestniczyli licznie zgromadzeni ostrowianie ze szkół licealnych i tutejszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z jego prezesem, Józefem Kozanem na czele. Ponadto przybyły osoby zainteresowane biblijną problematyką, nauczyciele akademiccy, pracownicy placówek oświatowych i kulturalnych oraz mediów.
Uroczystość otwarcia Konferencji uświetniła wystawa reprodukcji cymeliów rękopiśmiennych przechowywanych w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu, do której wprowadził zgromadzonych słuchaczy Łukasz Krzyszczuk, pracownik Oddziału Rękopisów BUWr. Najważniejszym z prezentowanych manuskryptów był pisany uncjałą starego typu fragment Kroniki Euzebiusza z Cezarei w łacińskim tłumaczeniu św. Hieronima, którego ojciec Wulgaty dokonał ok. 381 r. Obecnie jest on przechowywany pod sygnaturą I F 120 d. Ten pergaminowy rękopis powstał na terenie Półwyspu Apenińskiego i jest datowany paleograficznie na lata ok. 440-460. Jego tekst zaprezentowano na czterech planszach w całości, w dużym powiększeniu. Fragment ten jest najstarszym rękopisem przechowywanym na terenie Europy Środkowej. Zachowana treść rękopisu dotyczy historii starożytnej w latach 7-120. Pozostałe trzy rękopisy średniowieczne zaprezentowane podczas wystawy to kodeksy o sygnaturach I F 11 z 1. poł. XV w., I F 30 z 2 poł. XIV w. oraz I F 32 z 1458 r. Zaprezentowane zostały karty z tych rękopisów, które posiadały miniatury z przedstawieniami św. Hieronima, autora przekładu Euzebiuszowej Kroniki.