Działalność, Konferencje biblijne

VIII Międzynarodowa Konferencja Biblijna w Ostrowie i Odolanowie

VIII Międzynarodowa Konferencja Biblijna w Ostrowie i Odolanowie

VIII Międzynarodowa Konferencja Biblijna organizowana przez Pracownię Starożytnego Bliskiego Wschodu i Tradycji Biblijnej Instytutu studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych miała wyjątkowy przebieg.

Z jednej strony obostrzenia epidemiczne wymusiły formę online, z drugiej w jej wsparcie zaangażowały się dwa miasta z Południowej Wielkopolski, Ostrów Wlkp. i Odolanów. Wieloletnia współpraca Uniwersytetu z tymi miastami sprawiła, że Uniwersytet Wrocławski zyskał wysokie miejsce i pozycję w tym regionie. Do tych powiązań należą nie tylko działające w Ostrowie i Odolanowie ośrodki naukowe UWr, ale współpraca uniwersytetu z tutejszymi szkołami średnimi, muzeami i innymi ośrodkami kultury, a także organizowane seminaria i cykliczne konferencje. Jak zawsze tak i obecna konferencja zgromadziła najwyższych przedstawicieli władz samorządowych (na konferencji byli obecni m.in. prezydent i wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego, burmistrz i wiceburmistrz Odolanowa, przewodniczący i przedstawiciele rad miejskich, dyrektorzy instytucji kulturalnych i edukacyjnych, młodzież szkół średnich, wyższych i mieszkańcy miast, gdzie odbywały się konferencje). Wszystko zostało jednak przygotowane przez gospodarzy miejsca z zapewnieniem bezpieczeństwa.

Współpraca akademicko – samorządowa pozwoliła, dzięki technice, odpowiedniemu sprzętowi, dobremu nagłośnieniu na uczestnictwo wielu osobom zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Miejscowe służby techniczne w pełni zapanowały nad całym przedsięwzięciem. Po wystąpieniach władz miejskich, dyr. ISKŚiO, dr hab. Katarzyny Biernackiej Licznar, oraz inicjatora i organizatora cyklicznych konferencji, dr Krzysztofa Morty, rozpoczął się cykl wykładów. Pierwszy dzień odbywał się w ostrowskiej synagodze. Na tutejszym „dużym ekranie” dla części zebranych prelegentów, a także dla społeczności Ostrowa Wielkopolskiego (i nie tylko) swe odczyty online wygłosili m.in.:

prof. Antonio Piñero Sáenz (Universidad Complutense de Madrid, Hiszpania), znany w całym świecie hiszpańskojęzycznym, częsty gość w mediach audiowizualnych zarówno na Półwyspie Iberyjskim jak i w całej Ameryce Łacińskiej, hellenista specjalizujący się w zakresie literatury nowotestamentalnej: Ley universal – Ley particular en Pablo de Tarso;

prof. Creighton Marlowe (Evangelische Theologische Faculteit, Leuven, Belgia): Ten Commandments or Prohibitions? Numbering the Ten Words;

prof. Paolo Aldo Rossi (Università di Genova, Włochy) Il vento di Dio si librava sulla superficie delle acque;

prof. Sonia Maura Barillari (Università di Genova, Włochy) L’asina di Balaam: fortune medievali di una profetessa.

Drugi dzień odbył sie w Odolanowie i został zorganizowany w kościółku poewangelickim, gdzie mieści się Centrum Badań nad Lokalną Wymianą Międzykulturową UWr. Przybyli na tę okazję dziekani Wydziałów Teologicznych UAM i UO z zainteresowaniem wysłuchali historii współpracy Uniwersytetu Wrocławskiego z Ostrowem Wielkopolskim i Odolanowem, z którą zapoznał ich dr Krzysztof Morta.

Należy podkreślić, że przy przygotowywaniu konferencji dużą pomoc okazali przedstawiciele Koła Naukowego Studentów ISKŚiO Biblicum Agata Wawrzyniak i Grzegorz Sus.

Międzynarodowe Konferencje Biblijne UWr gromadzą różnych badaczy, zarówno świeckich, jak i duchownych różnych wyznań, filologów, historyków, teologów, etnologów i in. Parafrazując słowa Pawła z Tarsu z Listu do Kolosan nie ma już Greka ani Żyda; jedynym kryterium jest rzetelna praca naukowa, która ma dążyć do prawdy, a przeprowadzone badania są prezentowane i konfrontowane na konferencji. Dlatego też nierzadko można usłyszeć polemikę. Tak też było i tym razem, gdy rozgorzała dyskusja między dr Krzysztofem Mortą i ks. prof. Królikowskim na temat stosowania przez św. Hieronima egzegezy alegorycznej czy kwestii związanych ze znajomością języka hebrajskiego przez Ojca Wulgaty, w której to z kolei prym wiedli Łukasz Krzyszczuk i dr Magdalena Jóźwiak. Ważne, że argumentami są kryteria naukowe.

Szczegółowy plan konferencji do pobrania tutaj.

Author